Idag bjöd Jackie hem oss alla på andra adventsfirande. Det var så juligt och mysigt, massor av ljus, hyacinter och go fika. Vilma och Jackie hade bakat lussenullar och rullat Mozartkulor. När vi kom doftade det saffran och glögg, underbara juldofter.
En fikabordsbild jag lånat på Insta av Sandra. Längst bort i bild ser ni de mumsiga Mozartkulorna med vit choklad ringlad över.
Hela gänget. Längst bak Mamma Rigmor, Kim’s Elin och jag.
Framför oss Sandra Gee, Vilma, Affe och Kate. Kate och Affe kom direkt från friidrottstävlingen Luciaspelen. Där Kate satte personbästa i både längd, 60-meter och 200 meter. Mycket nöjd tjej och stolta föräldrar.
I soffan Pierres sambo Birgitta, Jackies pappa Pierre och Sandra Dee.
Vi saknade dock Kim jättemycket. Men om tretton dagar kommer hon hem över julen. Som vi längtar.
Birgitta, Pierre och Elin pratar om ???????
Jag och mamma stannade kvar till sist och när jag kom hem möttes jag av det här.
Min gubbe i långkallingar vid spisen. Vin i glaset och Uggla sjunger och i ugnen torsk.
Mig gav han en glögg och blev beordrad att sätta mig i soffan.
Ser ni Vilma och Kate bakom mig?
Vilma med filtar och mössa, hoppas att hon inte håller på att bli sjuk.
Kate har duschat och hoppat i sin nya Snöleopard mönstrade onepiece som hon fick av småtomtarna i morse.
Har ni småtomtar hos er?
Här kommer de varje december och har gjort det de senaste 27 åren. Ibland med en liten sak och inbland med något större. Man kan ju aldrig veta vad de planerar de små nissarna.
Nu blir de middag.
Kram C